zobacz zdjęcia >>

Chwila wspomnień o Józefie Skrobiszewskim


W związku ze zbliżającą się siedemdziesiątą rocznicą zbrodni katyńskiej został ustanowiony ogólnopolski program edukacyjny pod nazwą "Katyń… ocalić od zapomnienia", w ramach którego podjęto się zorganizowania akcji, której celem jest posadzenie w polskich parkach i na miejskich skwerach do 2010 roku 21.473 dębów pamięci. Każde z drzew ma symbolizować jedno nazwisko z listy katyńskiej.


30 kwietnia 2009r. w Hrubieszowie odbyły się uroczystości poświęcone 69 rocznicy zbrodni katyńskiej. Obchody inaugurowała msza święta w kościele p.w. św. Mikołaja, sprawowana w intencji lekarza hrubieszowskiego, ppłk Józefa Skrobiszewskiego, zamordowanego w Katyniu oraz za pozostałe ofiary zbrodni katyńskiej. Po mszy uczestnicy udali się do miejskiego parku im. "Solidarności", gdzie został posadzony dąb pamięci Józefa Skrobiszewskiego. Po poświęceniu tablicy pamiątkowej w tym symbolicznym miejscu wspólną modlitwą uczczono pamięć poległego oraz złożono kwiaty i zapalono znicz. Następnie wszyscy zgromadzeni udali się do Muzeum im. ks. Stanisława Staszica, gdzie miało miejsce uroczyste spotkanie pt.: „Przeszłość wiecznie żywa… Chwila wspomnień o Józefie Skrobiszewskim” zorganizowane z inicjatywy Zarządu Oddziału Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" w Hrubieszowie we współpracy z Muzeum. W programie spotkania znalazł się montaż słowno – muzyczny przygotowany przez uczniów Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Hrubieszowie pod kierunkiem Pani Jadwigi Mazur oraz wykład otwarty historyka i regionalisty Pana Janusza Woźnicy pt.: "Józef Skrobiszewski – lekarz internista, działacz społeczny i patriotyczny, oficer Wojska Polskiego". W ramach dyskusji po wykładzie zabrali głos m. in. Zbigniew Dolecki – burmistrz miasta Hrubieszów, Mieczysława Bełz – Prezes Stowarzyszenia "Zamojska Rodzina Katyńska", Jerzy Krzyżewski – Prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego oraz Pani Barbara Biernacka, córka Józefa Skrobiszewskiego, która przyjęła zaproszenie i przybyła na uroczystości wraz z synem. Pani Biernacka nie kryła wzruszenia i wdzięczności za pamięć o jej ojcu i ofierze, jaką poniósł.dodał: Dorota Grzymała, dnia: 2009-05-07 11:46:39.

Informacje dla zwiedzającychBitwa nad Bugiem 1018-2018Projekt "Miecz z Modrynia"Projekt: Wielokulturowe cmentarzysko w Czerniczynie - nieznane źródło wiedzy o epoce brązu i wczesnym średniowieczuProjekt: Konserwacja dzieł sztuki Pawła Gajewskiego w celu opracowania, prezentacji i podniesienia standardów przechowywaniaKIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria
(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi