zobacz zdjęcia >>

Warsztaty tkackie w Masłomęczu


W sobotę 18 kwietnia zakończył się w Masłomęczu kolejny etap projektu realizowanego wspólnie przez Hrubieszowskie Stowarzyszenie "Lepsze Jutro" LGD i Muzeum im. ks. St. Staszica. Przez kilka dni pod okiem p. Marty Wasilczyk przeprowadzone zostały szkolenia z tkactwa przy wykorzystaniu m.in. pionowego warsztatu tkackiego.


Konstrukcje tego typu, umożliwiające wykonywanie dużych płócien lnianych czy wełny,niezbędnych do produkcji odzieży, znane są człowiekowi już od tysięcy lat. Archeologicznym dowodem wykorzystywania takch warsztatów są przede wszystkim charakterystyczne znaleziska w postaci dużych glinianych ciężarków tkackich. Gocka drużyna, w ciągu kilku dni, przez wiele godzin żmudnej i precyzyjnej pracy, polegającej na prawidłowym przekładaniu i wiązaniu setek nici, zdobyła już tą niezwykle cenną umiejętność. Efekty można podziwiać w Masłomęczu.


Więcej w zakładce : "Dzień w krainie Gotów"

dodał: B.Bartecki, dnia: 2009-04-19 10:38:09.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie - dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Projekt "Miecz z Modrynia"KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi