„Święty Andrzej Ci ukaże, co Ci los przyniesie w darze”


Jest taki dzień w roku, kiedy wielu z nas stara się poznać swoje przeznaczenie. Już od najdawniejszych czasów szukaliśmy różnorodnych sposobów odkrycia przyszłości, a jednym z nich stały się wróżby, które miały prawdopodobnie największą moc. Często podchodzimy do nich z przymrużeniem oka, ale mają one w sobie coś niezwykłego, aurę niesamowitości i mocy sprawczej.Nie wiadomo dlaczego najlepszym okresem na wróżby miała być noc z 29 na 30 listopada. Istnieje wiele tłumaczeń dlaczego ten termin jest odpowiedni. Jednym z nich jest koniec roku liturgicznego, przełom między jesienią i zimą. Według wierzeń ludowych jest to okres, kiedy duchy i błąkające się dusze zjawiają się na ziemi. W tym czasie łączą się dwa światy ziemski i osób zmarłych, a duchy mają możliwość odkryć wiele tajemnic przyszłości.

Wychodząc naprzeciw andrzejkowej tradycji Muzeum w Hrubieszowie proponuje interesujące warsztaty poświęcone tej tematyce. W ostatnim tygodniu listopada w muzeum organizowane są spotkania obrzędowe popularyzujące tradycję wróżbiarską dla dzieci i młodzieży. W trakcie zajęć uczestnicy dowiedzą się czym są tradycyjne Andrzejki, jaka jest ich rola i przeznaczenie w kulturze duchowej regionu. Główną atrakcją programu jest wspólna zabawa we wróżby takie jak: lanie wosku, wróżenie z owoców, z butów i inne.

Zapraszamy na zajęcia, podczas których przypomnimy tradycyjne obrzędy ludowe i spróbujemy „odczytać przyszłość”. Wszystko z przymrużeniem oka, acz z szacunkiem dla tradycji i wierzeń przodków.

Zapraszamy do wzięcia udziału grupy zorganizowane w terminie 21-30 listopada 2016 roku.

Wstęp: 1 zł od uczestnika spotkania.

Rezerwacja telefoniczna: 84 696 27 83


Muzeum im. ks. Stanisława Staszica
3-go Maja 11
22-500 Hrubieszów

dodał: Muzeum, dnia: 2016-11-09 15:19:38.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie - dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Projekt "Miecz z Modrynia"KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi