Kolejne interesujące pochówki kultury strzyżowskiej odkryte w Rogalinie.


Choć wyjątkowa wystawa "Wojownik i Księżniczka. Archeologia - medycyna sądowa - sztuka" dobiegła już końca, to badania archeologiczne w Rogalinie koło Strzyżowa trwają nadal.

W ciągu ostatnich kilku tygodni prowadziliśmy prace wykopaliskowe w sąsiedztwie grobów kultury strzyżowskiej, odkrytych w latach ubiegłych. Najnowsze odkrycia są równie interesujące...
W trakcie badań archeologicznych natrafiono na dwa pochówki osób, których wiek w chwili śmierci nie przekraczał kilku-kilkunastu miesięcy. Szczegółowe badania antropologiczne przeprowadzone będą w najbliższym czasie.

W obu przypadkach zmarłe dzieci wyposażono w charakterystyczne dla kultury strzyżowskiej naczynia gliniane oraz ozdoby kościane i paciorki fajansowe. Szczególnie interesujący był odnotowany po raz pierwszy na stanowisku w Rogalinie, rytuał rozpalania ogniska bezpośrednio w jamie grobowej. W wyniku tego zabiegu ciało ulegało częściowemu spaleniu. Bliższe analizy pozwolą odpowiedzieć na wiele nowych pytań dotyczących zwyczajów pogrzebowych sprzed niemal 4000 lat.

Badania wykopaliskowe będą kontynuowane w przyszłości.dodał: Muzeum, dnia: 2015-09-18 13:37:33.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie - dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Projekt "Miecz z Modrynia"KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi