Zapomniane piękno


Muzeum im ks. Stanisława Staszica w Hrubieszowie zaprasza na wystawę poświęconą sztuce sakralnej pt. „Zapomniane piękno” eksponowaną w salach Muzeum przy ul 3-go Maja 11 od 6 września 2012r. do 31 stycznia 2013 r.Od najdawniejszych czasów w chwilach zwątpienia, bólu zwracano się o wstawiennictwo do świętych opiekunów. Figury patronów umieszczane były w kościołach, w kapliczkach przydrożnych, polnych i leśnych, nad wodami na mostach, na słupach przy drogach, na fasadach domów i we wnętrzach. Kapliczki z figurami świętych nie tylko służyły do nabożeństw o zbawienie duszy, ale ci święci mieli również swoje zadania do spełnienia: św. Jan Nepomucen chronił od powodzi, św. Florian przed pożarami, św. Antoni pomagał w odnajdywaniu zagubionych rzeczy, św. Mikołaj opiekował się pannami na wydaniu itp. W ten sposób społeczeństwo oddawało się pod opiekę świętym patronom z wiarą o powodzenie i dostatek.

Na wystawie prezentowane są rzeźby z kościołów, kaplic i kapliczek przydrożnych. Wśród nich wyróżniają się imponujące polichromowane rzeźby ołtarzowe apostołów Piotra i Pawła. Wśród rzeźb przedstawimy fragmenty ozdób snycerskich, bardzo popularnych w okresie baroku putta w różnych ujęciach – wzlatujące, klęczące na gzymsach. Również na uwagę zasługują figury zakonników św. Bernardyna ze Sieny, św. Antoniego, Chrystusa Zmartwychwstałego, Chrystusa Pantokratora. Dopełnieniem wystawy są fotografie kapliczek, figur i krzyży przydrożnych występujących na terenie powiatu hrubieszowskiego.dodał: B.Bitner, dnia: 2012-09-05 08:42:48.

Informacje dla zwiedzającychProjekt: Ocalić od zniszczenia i zapomnienia. Konserwacja zespołu obiektów Armia Krajowa Oddział w Hrubieszowie - dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.Projekt "Miecz z Modrynia"KIOSK


Publikacje dostępne w Muzeum

Galeria - dawne fotografie


Galeria Galeria Galeria Galeria


(C)2009 Muzeum im. ks. St. Staszica - wszelkie prawa zastrzeżone
autor strony: Tombi